Zamena razvodne/spratne table sa osiguračima
Zamena glavne razvodne table ili spratne table se obično radi nakon 30-40 godina od njenog postavljanja. Vreme za zamenu je nastupilo onog trenutka kada ozbiljnije krene proces korozije na spojevima ili spojevi blago popuste.
Stari tip razvodnih tabli, sa ležištima i topljivim umetcima (osiguračima) se lako prepoznaje. Starije su od drveta, novije su od metala. Drvene su obično u formi ormarića, odmah pored strujomera, metalne su obično pored ili iznad ulaznih vrata, na visini od bar 2m.
Zašto je potrebna zamena table sa osiguračima?
Kao i svaka druga instalacija, električna instalacija ima svoj rok trajanja. Rok trajanja direktno zavisi od kvaliteta upotrebljenog materijala i od kvaliteta rada majstora. Treba uzeti u obzir i da je kvalitet materijala korišćenih pre 40, 50 ili 60 godina bio daleko niži nego danas. Moglo bi se reći da prve naznake da je došlo vreme za zamenu kreću nakon 30 godina, a da je nakon 50 godina već uveliko vreme za zamenu.
Zamena razvodne table - šta dobijamo?
Prva i najvažnija stvar koju dobijamo zamenom razvodne table u stanu/kući je mir. A mir nema cenu. Uklanjanje rizika, kao posledice nečega što je obično dotrajalo a ima potencijal da napravi veliku štetu/opasnost je samo po sebi dovoljno. Ovde se prevashodno misli da dotrajale kontakte, ležišta, patrone. Ne zaboravimo činjenicu da će prilikom zamene razvodne table takođe biti uočeni drugi problemi ako ih ima, poput loše dimenzioniranog osigurača koji ne štiti, nepravilno raspoređenih potrošača po fazama, neadekvatnih kablova i sličnog.
Montaža razvodne table
Montaža razvodne table je umereno brz proces, koji traje obično oko 3h za razvodne table sa 16 osigurača sve do nekih 6h za table sa 24/36 osigurača. Vreme je okvirno navedeno, zavisi od više faktora ali najviše od kvaliteta prethodno urađenog posla, dužine i rasporeda kablova unutar razvodne table.
Prvo se isključi struja, identifikuju potrošači, označe svi provodnici (kablovi), a onda se sama tabla sa ležištima demontira. Ukoliko je u pitanju ugradna razvodna tabla, nova se postavi na njeno mesto, obeleži i ufiksira. Nove table su po pravilu manje od starih tako da je potrebno popuniti prazno mesto, obično gipsom, stiroporom, pur penom ili lepkom za pločice. Kod nadgradnih razvodnih tabli nema posla oko popunjavanja rupe, ali se zato buši par rupa za tiplove i seku leđa na mestu gde će proći kablovi.
Ugradnja FID sklopke (zaštitnog uređaja diferencijalne struje)
Dobra praksa je da se prilikom zamene table sa osiguračima doda i FID sklopka. Ovo se naročito odnosi na starije zgrade/kuće, gde je pretpostavka da je uzemljivač već vremenom degradiran, korodirao ili potpuno prekinut. Isto tako, prilikom rekonstrukcija/adaptacija stanova, često se neke od cevi ili sve cevi u kupatilu zamene plastičnim, tako da kupatilska sabirnica gubi funkciju. FID sklopka ovde preuzima zaštitnu funkciju i štiti vas i ukućane.