Skip to main content

Delimična zamena / popravka instalacije

Postoje situacije kada je neophodno promeniti deo električne instalacije, bilo zbog kvara ili neophodne nadogradnje instalacije. Naravno, bolje je uraditi kompletnu zamenu, ali postoje situacije kada ste ograničeni vremenom, novcem ili recimo nekim drugim faktorom. U tim situacijama je moguća parcijalna zamena, gde se samo jedan deo menja. Nije baš uvek moguće sve uraditi kako bi Vi želeli, ali vam mogu pomoći u objašnjenju šta je moguće a šta ne.

Najjednostavniji, doduše ne i najtačniji izraz za delove instalacije koji ćemo ovde koristiti je vod. Vod je provodnik koji kreće od table sa osiguračima i ide do razvodne kutije, utičnice ili prekidača. Na određenim mestima, gde je to moguće uraditi, moguće je jedan ili više vodova prekinuti, staviti na to mesto razvodnu kutiju i odatle razvesti veći broj provodnika (kablova), ili im premestiti lokaciju. Ovde se moraju poštovati propisi, počevši od maksimalnog opterećenja, šta se sme a šta ne sme nastavljati kao i pravila gde i kako se kablovi vode. Zvuči zbunjujuće? Daleko je lakše kada vidite na slikama uz uputstvo.

Prepravka električne instalacije

Primer je sledeći - radi se adaptacija stana. Usled kratkog roka i srušena 2 zida, potrebno je izmestiti prekidače, razvodne kutije, dodati još par utičnica.

Ne znamo kako je i kuda vođena instalacija, vidimo samo poziciju razvodne table sa osiguračima i razvodnih kutija koje vise. Nešto možda možemo da pretpostavimo, po utičnicama. Prelazimo na ispitivanje instalacije i lociranje.

Loša električna instalacija?

Prilikom pregleda instalacije odmah nailazim na neke probleme. Trofazna utičnica je vođena sa 2 monofazna kabla, nastavljana u razvodnoj kutiji. Detektor kablova ne nalazi kablove na lokacijama gde bi bilo logično. Dakle najverovatnije imamo dijagonalno vođene kablove.

Zbog svega toga i zaključka koji se sam nameće, odlučujem da ceo zid ponovo radim. Loše izvedene instalacije se ne nastavljaju!

Lociranje, vađenje instalacije

Instalacija je kompletno locirana, ne baš svuda gde se očekuje. Deo kablova je vođen i ukrštan po plafonu, provlačen kroz montu.

Idemo na šremovanje i vađenje instalacije. Kada se već sve radi novo, ovaj korak nije toliko neophodan, ali drastično olakšava šlicovanje i štemovanje. Daleko je lakše seći malter nego kablove, naročito uzduž.

Sečenje i štemovanje

Merimo i obeležavamo pozicije postojećih i novih utičnica, prekidača, razvodnih kutija, a zatim pravimo rupe za dozne.

Uz postojeće kanale koji su se otvorili izvlačenjem kablova, sečemo nove kanale u zidu za nove provodnike.

Zatim sledi polaganje kablova i njihovo učvršćivanje.

Šlicovanje ili štemovanje?

Levo je radila šlicerica, desno je odštemovan snop kablova.

Prvo što se primeti jeste razlika u količini iskopanog materijala, koja je višestruka. Isto tolika je i razlika u količini šuta. Rez šlicericom je precizan, oštar, kablovi se gotovo sami drže. Gde god je moguće radim šlicericom.

Postavljena instalacija

Kada je sve zamenjeno i postavljeno, ostaje vezivanje i testiranje. Posle nastupa moler.

Klijentu ostaje samo dugo i srećno korišćenje.

Električar Dragan - Uvođenje struje Beograd

Copyright (C) 2022. Uvođenje struje. Izrada sajta Lazacom