Proces uvođenja struje - ukratko
Probaću da ukratko prikažem proces uvođenja struje u kuću, odnosno proces zamene električne instalacije u stanu, prilikom adaptacije stana.
Prvi i najvažniji korak jeste projekat ili plan.
Prilikom planiranja električne instalacije mora se voditi računa o nameni prostorija, potrošačima koji mogu biti povezivani, sada ili u budućnosti. Nije isto da li se stan greje centralnim grejanjem, podnim električnim grejanjem, TA pećima ili električnim kotlom. Neophodno je predvideti dovoljan broj utičnica i njihovu poziciju, sve izvore svetla (savremeni stanovi imaju po nekoliko izvora svetla u istoj prostoriji, recimo skrivene LED trake na gipsu i 2-3 LED svetiljke). Trofazne utičnice se takođe postavljaju na mestima gde su potrebne, gde bi kasnije mogle da stoje TA peći ili električni šporet.
Drugi korak - premošćenje kompletne postojeće instalacije
Ovaj korak se radi prilikom adaptacije stanova. Izvlači se posebna utičnica na koju se vezuje alat i osvetljenje prilikom radova, ostali kablovi se demontiraju sa stare razvodne table, skidaju se stari osigurači, tabla, ostavlja prostor za novu tablu. Kod novih objekata se privremena utičnica/ormarić vezuje direktno posle mernog mesta.
Treći korak - štemovanje
Prema projektu se po zidovima seku kanali za novu instalaciju, po mogućstvu se stari kablovi uklanjaju gde je to moguće. Novi kablovi se dobro ufiksiraju i vode od nove razvodne table do razvodnih kutija, odakle se dalje vode prema utičnicaa prekidačima, sijaličnim mestima. Telekomunikaciona instalacija se takođe postavlja u ovom koraku. Postavljaju se dozne i kablovi uvlače u njih. Vrši se vezivanje razvodnih kutija. Ukoliko se neće kasnije raditi malterisanje, može se postaviti i deo galanterije, bez poklopaca. Ukoliko se radi malterisanje i krečenje/gletovanje, električar pravi pauzu dok ostali majstori ne završe.
Četvrti korak - povezivanje
Povezivanje električne galanterije (prekidači, utičnice, sijalice, LED osvetljenje), montaža razvodne table sa osiguračima, FID sklopke (sklopke diferencijalne struje), povezivanje spratnih razvodnih tabli, provera.
Peti korak - gromobran i uzemljenje
U slučaju da nemate izveden priključak za struju, u zavisnosti od elektrodistribucije ovo može biti i prvi korak uz dokumentaciju. Neke elektrodistribucije insistiraju da imate kompletno izvedeno uzemljenje pre izdavanja saglasnosti za priključak!
Ovo je posebno važan korak prilikom izvođenja električne instalacije u novim kućama, u stanovima malo toga možete sami da uradite ukoliko nešto od navedenog nije dobro izvedeno, osim "nulovanja" (povezivanja provodnika uzemljenja na nulti provodnik, pre FID sklopke, TN sistem). Nulovanje je bezbedan i neophodan način za izvođenje uzemljenja ukoliko uzemljivač nije dobro izveden ili je dotrajao. Ukoliko se radi o kući, iskopa se kanal dubine bar 60cm oko temelja kuće ili ako nema hidroizolacije ispod temelja uzemljivač se može vezati i za armaturu (ovo vezivanje smanjuje otpornost uzemljivača). U kanal se postavlja pocinkovana traka ili još bolje aluminijumska traka, celom dužinom iskopanog kanala, a na krajevima kanala se pobadaju pocinkovane cevi koje se povezuju sa pocinkovanom/aluminijumskom trakom. Cela instalacija se provodnikom dovodi do ravodne kutije na zidu kuće i odatle vodi do razvodne table i povezuje.
Instalacija gromobrana se izvodi na sličan način, s tim da se kao vertikalni deo gromobranske instalacije koriste oluci, ukoliko nisu plastični, a zatim se sa oluka vrši vezivanje na trake koje su u zemlji.
Poslednji korak - provera svega
Nakon što je sve postavljeno, radi se kompletna provera svega ugrađenog, provera utičnica, prekidača, sijaličnih mesta, proverava se osetljivost FID sklopke/sklopki, proverava se uzemljenje. Testira se mreža, televizijska instalacija, telefonska instalacija.