Skip to main content

Najčešće greške prilikom izvođenja električnih instalacija

Probaću da objasnim nekoliko najčešćih grešaka prilikom izvođenja električnih instalacija.

Rad bez plana na iskustvo

Prva i ključna greška jeste poverovati narodnim pričama ili majstoru da vam nije potreban nikakav projekat ili bar plan. Projekat ili bar plan je nešto što garantuje da će posao biti urađen ispravno, planski, omogućava precizan proračun utrošenog materijala, planiranje cene i rokova. Projekat/plan radi stručno lice, prema projektu osnove, nameni prostorija, propisima. On sadrži kompletnu specifikaciju materijala koji će biti ugrađen, iz njega se može sračunati koliko metara kablova i kojih poprečnih preseka će biti potrebno, kakve razvodne table će biti potrebne, parametri automatskih prekidača (osigurača), koliko utičnica, prekidača, sijaličnih mesta... Takođe, pored električne instalacije može se uraditi telefonska, mrežna, televizijska, alarmna, smart home...

Nepoštovanje propisa zbog uštede materijala

Druga greška jeste ne raditi prema propisima. Naši propisi su veoma precizni, ali se često dešava da ih majstori ne poštuju.

U praksi sam video:

  • osigurače 25A na kablovima PPY 3x2.5mm2 odnosno 16A na PPY 3x1.5mm2
  • kablove koji su vučeni po dijagonali po zidu (radi uštede materijala)
  • kablove PPY 3x1.5 mm2 korišćene rutinski za utičnice
  • razvođenje jednog kabla na nekoliko sa višestruko većim opterećenjem od dozvoljenog
  • višestruko nastavljane kablove, knap nategnute kablove do razvodne kutije, licnaste kablove nepravilno spajane
  • kombinacije uzemljenih i neuzemljenih utičnica jednih pored drugih
  • kompletna kupatila na jednom 3x2.5mm2 kablu
  • kablove koji se ukrštaju sa vodovodnim cevima
  • razvodni ormar ispod hidranta
  • uzemljenje u kupatilu vezano na plastične cevi

Uzaludno je pričati koliko neke od ovih stvari mogu biti opasne.

Nestručno povezivanje

Treći veoma izražen problem je nestručno (brzinsko) povezivanje provodnika. Prilikom povezivanja provodnika najbolja veza nastaje kada se skine izolacija pa provodnici na vrhu temeljno upredu, dužinom od nekoliko cm. Ovakav spoj garantuje da tokom vremena spoj ostaje kvalitetan, bez mogućnosti da se olabavi. Međutim, temeljno upredanje oduzima malo više vremena, tako da mnogi majstori skinu izolaciju svega 1-2cm, tako da spoj nije dovoljno kvalitetan. Na tržištu su prisutne i brze spojnice, diskutabilnog kvaliteta (kopije WAGO klema), koje su daleko lošije rešenje za vezivanje. Labavo povezani osigurači i utičnice su takođe opasni, ali se greška obično brže primeti, kada dođe do topljenja istih.

Loš kvalitet uzemljenja

Uzemljenje služi da u slučaju proboja faze na kućište uređaja, struja koja se javi prođe kroz provodnik uzemljenja i aktivira FID sklopku (sklopku diferencijalne struje) odnosno izbaci osigurač. Ukoliko je uzemljivač loše izveden (ima veliku otpornost) osigurač neće izbaciti, što znači da se zaštita svodi na FID sklopku. Međutim, u sistemima gde se nepravilno uradi nulovanje (povezivanje uzemljenja na neutralni provodnik - nulu), moguće je dodatno smanjiti osetljivost FID sklopke. Loše izvedeno uzemljenje može biti smrtonosno, naročito u slučaju kvara bojlera ili veš mašine.

Loš kvalitet materijala

Vrlo česta greška, nastaje zbog trke u ceni između veleprodaja/prodavnica. Pošto u našoj državi postoji velika potražnja za jeftinim elektromaterijalom, zbog slabe kupovne moći, prodavnice se utrkuju u nabavci što jeftinijeg materijala. Tako dolazimo u situaciju da vidimo provodnike 2.5mm2 koji su zapravo 2mm2, utičnice koje ne mogu da izdrže više od 1-2kW, prekidače za svetlo koji mogu da izdrže samo LED osvetljenje. Sav elektromaterijal koji nije po standardu je jednostavno opasan.

Električar Dragan - Uvođenje struje Beograd

Copyright (C) 2022. Uvođenje struje. Izrada sajta Lazacom